Portál firem - místo pro české firmy

V katalogu je 562,107 firem

Všechny články

Při koupi zmrzliny nebo hamburgeru je mi jednou účtována snížená sazba DPH a jindy základní sazba DPH – co na to má vliv?

Vydáno: 12/27/2013 1:26:16 PM
Při koupi zmrzliny nebo hamburgeru je mi jednou účtována snížená sazba DPH a jindy základní sazba DPH – co na to má vliv?

Foto: pixmac.cz

Dobrý den, dvakrát hamburger a dvakrát sprite.

Tady nebo s sebou?

Právě vaše další odpověď je pro prodejce rychlého občerstvení zásadní. Neptá se prvotně proto, aby věděl, zda vám má dát jídlo do tašky a k tomu přihodit ubrousek. Ptá se pro správné uplatnění sazby daně z přidané hodnoty (DPH).

Podle přílohy č. 3 k zákonu o DPH podléhá snížené sazbě, mimo jiné, potraviny včetně nealkoholických nápojů. Pokud tedy odpovíte, že jídlo si vezmete s sebou, kupujete si pouze potraviny a nápoje se sníženou sazbou DPH. Pokud ovšem odpovíte, že si přejete jídlo a pití zkonzumovat v prostorách restaurace, kupujete si restaurační službu, která již podléhá základní sazbě DPH a ta vám taky bude účtována.

Proč tedy platíme za občerstvení stejně ať už ho konzumujeme v restauraci nebo si ho bereme s sebou?

Říkáte ale, že ať zkonzumuji jídlo a pití přímo v restauraci či si jej vezmu s sebou, platím pořád stejně? To je pravda, můžou za to prodejci. Prodejce má totiž (většinou) nastavenou cenovou politiku tak, aby váš oblíbený hamburger či sprite stál vždy stejně, bez ohledu na to, kde jej zkonzumujete. Pokud se vás tedy prodejce ptá, zda si přejete jídlo zabalit s sebou či jej sníte v prostorách restaurace, ptá se, aby na pokladně zmáčkl příslušnou sazbu a tím si upravil svoji marži. Pokud se rozhodnete zkonzumovat jídlo v restauraci (se základní sazbou DPH) je jeho marže nižší, než v případě prodeje jídla s sebou, kde je nižší sazba DPH.

Proč nemůžete dostat jídlo s sebou levněji a proč platit vždy stejně?

Zákazníci by totiž chtěli vždy jídlo s sebou, i když by jej normálně snědli v restauraci. Zaplatili by tedy nižší DPH a jídlo by konzumovali např. před prostorami restaurace na schodech, ve výloze či na chodníku. Tomu se chtějí prodejci vyhnout.

Napadlo vás také, že by tedy prodejce mohl vždy účtovat cenu s nižší DPH, aby měl vyšší marži? Správce daně by takové jednání jistě napadl a doměřil daň. Bylo by totiž jistě podezřelé, kdyby vykázal např. 90 % prodeje se sníženou DPH a 10 % prodeje se základní sazbou, když rychlé občerstvení o pár ulic dále vykazuje prodej přibližně půl na půl. Stejně tak by argumentem správce daně mohlo být, že přestože vykazuje velmi málo prodeje se základní sazbou DPH, má stále plno lidí v restauraci.

Na jaké podniky nebo potraviny má snížená nebo základní sazba DPH vliv?

Nejedná se samozřejmě pouze o rychlé občerstvení. Například cukrárna, kavárna apod., která prodává kávu či obložený chlebíček s sebou, by měla prodávat se sníženou sazbou DPH. Zde se vás ovšem zřejmě nebudou vždy ptát, zda si přejete jídlo s sebou či jej sníte zde. Pokud vám servírují např. zmrzlinu v kornoutu, automaticky vám účtují sníženou sazbu, pokud vám servírují zmrzlinu v poháru, automaticky vám účtují základní sazbu. Stejné je to s kávou do skleničky či kelímku, pizzou na talíř či do krabice apod.

Autor: redakce portal-firem.cz

 

Sdílejte náš Portál Firem


Přidat do oblíbenýchPřidat do oblíbených